دومین جلسه شورای سیاستگذاری فستیوال رینوفست

رئیس شورای سیاست‌گذاری اولین فستیوال فناوری و نوآوری دانش آموزی از برگزاری این فستیوال در حوزه‌های هوش مصنوعی، رباتیک و هوافضا از 14 تا 17 آذر ماه سال جاری با حضور دانش آموزان، خبر داد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی، مسعود سعادتی در جلسه هماهنگی برگزاری فستیوال نوآوری و فناوری دانش آموزی رینوفست با ارائه توضیحاتی در این خصوص، اظهار کرد: می‌توان با الگوگیری از موزه‌های علم و فناوری که گذشته‌ی علوم مختلف را در قالب ابزارها به نمایش می‌گذارند و همچنین از ظرفیت مجلات رشد برای برگزاری هر چه بهتر این فستیوال استفاده کرد.

وی با تاکید بر ضرورت فراهم کردن فضایی بانشاط و علمی و جذاب در فستیوال رینوفست برای بازدیدکنندگان و به ویژه دانش آموزان، متذکر شد: این فضا می‌تواند فضایی برای عرضه محصولات و تجاربی جدید برای دانش آموزان باشد و باید تا حد امکان از فناوری‌های نوین و جالب برای بازدیدکنندگان استفاده کرد تا مخاطبان این فستیوال همه ساله رغبت بیشتری برای شرکت در فستیوال داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: فستیوال رینوفست باید به دانش آموزان امید و ایده بدهد و ایده‌پردازی یکی از اهداف اصلی این جشنواره است، به عنوان مثال نمایش نحوه پرواز هواپیما جذابیت زیادی برای مخاطبان دارد و مواردی از این دست در نظام آموزشی ما آموزش داده نمی‌شود، رینوفست بستر خوبی برای نمایش این موارد و همچنین نمایش دستاوردهای کشور در زمینه صنعت هوا و فضا و بسیاری از زمینه‌های دیگر است.

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی با اشاره به تجارب موفق برخی از کشوهای همسایه در برگزاری فستیوال‌های مشابه با رینوفست و موفقیت در جذب مخاطب، گفت: کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان می‌تواند برای به تصویر کشیدن هواپیما و یا زیردریایی مورد نظر کودکان و یا ایده‌هایی مانند این، مکان و ابزارهای ساده مانند کاغذ و مدادرنگی آماده کند؛ شرکت کنندگان بخشی از فستیوال رینوفست و بازدیدکنندگان بخش مهم دیگری هستند.

حامد تقی پور رئیس ستاد اجرایی فستیوال رینوفست نیز در ادامه با بیان اینکه زون و فضای در نظر گرفته شده برای برگزاری فستیوال رینوفست و همچنین محتواسازی نیز باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: این فستیوال می‌تواند به عنوان برگ برنده‌ای مهم در تعریف چشم‌اندازها و تعیین اهداف برای آینده و داشتن دبیرخانه دائمی کمک کننده باشد.


با ارائه آماری از تعداد شرکت‌کنندگان از شهرستان‌های مختلف، گفت: شهرستان‌های تبریز، اسکو، هشترود و بخش نظرکهریزی، مراغه و میانه تا ششم آبان ماه، بیشترین تعداد ثبت‌نام را در سایت ثبت نامی فستیوال داشته‌ و مدارس دولتی تا کنون، استقبال بیشتری از فستیوال رینوفست داشته‌اند.

در ادامه اصغر رضایی نماینده سازمان فناوری ربع رشیدی در فستیوال به تشریح برنامه های پیشنهادی برای پیشبرد برنامه های فستیوال عنوان کرد و افزود: پژوهشسراهای دانش آموزی به عنوان بازوی اصلی دبیرخانه رینوفست در اطلاع رسانی و مشارکت و آماده شازی دانش آموزان نقش بسزایی دارند و انتظار می رود که مدیران مناطق و مدارس همکاریهای لازم را با پژوهشسراها در این خصوص داشته باشند. وی همچنین تعداد ثبت نام‌کنندگان در بخش نجات تخم‌مرغ را ۱۱۹ نفر و در بخش جنگجوی سبک را ۳۱ نفر عنوان کرد و از ثبت نام ۱۰ تیم در زمینه برنامه‌نویسی و ۶۵ تیم در بخش اسکرچ و ۱۶ تیم در بخش جنگجوی سنگین، خبر داد و بیان کرد: تعداد ثبت نام کنندگان تا حدودی نیز به مدیر مدرسه و ترغیب دانش آموزان توانمند به ثبت نام در فستیوال رینوفست، بستگی دارد و امید است با همت جمعی که وجود دارد به بیش از هزار تیم ثبت نامی برسیم.

 رضا کریملو در ادامه جلسه به نقش حمایتی سازمان ربع رشیدی اشاره کرده افزودند: تمام تلاش سازمان ربع رشیدی بر حمایت همه جانبه است تا دانش آموزان عزیز با کمترین دغدغه و با بهترین خدمات در این فستیوال شرکت نمایند. وی افزود که امسال سالن پروین اعتصامی برای فستیوال رینوفست در نظر گرفته شده است تا در فضای مناسبی دانش اموزان به رقابت علمی و ارائه دستاوردهای خود اقدام نمایند.

علی مشایخی، مدیرکل فنی و حرفه‌ای آذربایجان شرقی نیز در انتهای این جلسه از آمادگی این مجموعه برای برگزاری فستیوال رینوفست به نحو احسن خبر داد و گفت: تعدادی از آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آماده‌ی همکاری در زمینه رباتیک هستند و می‌توان از مجع خیرین و مناطق آزاد نیز برای برپایی این جشنواره‌ها کمک گرفت.

بر اساس این گزارش؛ اولین فستیوال فناوری و نوآوری دانش آموزی در حوزه‌های هوش مصنوعی، رباتیک و هوافضا از 14 تا 17 آبان ماه سال جاری برگزار می‌شود و دانش‌آموزان مبتکر و خلاق، ایده‌ها و محصولات خود را در معرض دید علاقمندان قرار می‌دهند. رینوفست همچنین شامل چهار بخش مسابقات، نمایشگاه دستاوردها، سمینارهای آموزشی و جلسات منتورینگ (هدایت‌گری) است. دانش‌آموزان علاقمند برای شرکت در رینوفست می‌توانند تا پایان آبان ماه با مراجعه به سایت www.rinofest.ir نسبت به نام‌نویسی اقدام کنند. رینوفست از ساعت ۱۳ تا ۱۹ همزمان با یازدهمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی (رینوتکس) در محل نمایشگاه بین‌المللی تبریز برگزار خواهد شد.

 

لینک کوتاه پست:

https://rinofest.ir/?p=2755

اسکرول به بالا