python
برنامه‌نویسی پایتون python با رویکرد کارآفرینی
رده سنی مسابقه: دوره اول و دوم متوسطه

مقدمه | اهداف:

همه کامپیوترها از مبنای دودوئی(باینری) استفاده می­کنند که اکثر مردم به خوبی آن را نمی­دانند. ما به راه ساده‌تری نیاز داریم تا به کامپیوتر بگوییم که می‌خواهیم چه کاری انجام دهد و به همین خاطر زبان­های برنامه­نویسی اختراع شد. یک زبان برنامه­نویسی کامپیوتری به ما امکان می­دهد دستورات و فرمانهای خود را به گونه­ای بنویسیم که بتوانیم آن را بفهمیم و سپس آن را به زبان دودویی برای اجرا توسط کامپیوتر تبدیل کنیم. زبان برنامه­نویسی پایتون رایگان، متن باز ، قابل اجرا بر روی کامپیوترهای شخصی(ویندوز، مک، لینوکس) و تقریباً ساده‌ترین زبان برنامه­نویسی برای خواندن، نوشتن و درک برنامه کامپیوتری می‏باشد. روزانه هزاران متخصص در سراسر جهان از جمله برنامه نویسان مؤسساتی مانند ناسا و گوگل از آن استفاده می­کنند. بنابراین وقتی پایتون را یاد گرفتید، برای ساختن برنامه‌های «واقعی» نیازی به تغییر زبان «واقعی» ندارید. هدف از این مسابقه آشنایی دانش‌آموزان با زبان برنامه نویسی محبوب پایتون، با رویکرد پرورش مهارت‌هاي کارآفريني،  جهت تولید برنامه­های کاربردی ساده در راستای موضوعات مرتبط با مباحث مطرح شده در کتب درسی می­باشد.

شرایط عمومی:

 1. هر تیم به شرط ارائه آثار متفاوت، مجاز به شرکت در بیش از یک گرایش از مسابقات می باشد.
 2. شرکت کنندگانی که به صورت گروهی ثبت نام کرده اند، باید تمامي اعضاي تیم در كل فرآيند مسابقه شركت كرده و بر نحوه ي انجام كار و ارائه مطالب علمي مربوطه، تسلط كامل داشته باشند. لذا عدم رعايت اين موضوع، موجب كسر نمره براي تیم مي شود.
 3. از آنجا كه اشاعه و بهبود فعالیت های آزمايشگاهی در واحدهاي آموزشي و پژوهش سراهای دانش آموزی از اهداف مهم برگزاري اين مسابقات بوده و آثار گردآوری شده جهت استفاده دانش آموزان کشور مورد بهره برداری قرار می گیرد. لذا؛ رعایت پوشش و لباس دانش آموزان دختر و پسر شرکت کننده در جشنواره، ضروري مي باشد.
 4. شرکت در مسابقه به منزله موافقت و رضایت اعضای تیم نسبت به هرگونه بهره‌برداری دبیرخانه فستیوال رینو فست از آثار شرکت کنندگان و نشر آنها با ذکر نام تولید کنندگان آثار، می باشد.
 5. ثبت نام اولیه دانش‌آموزان به صورت رایگان انجام خواهد گرفت.

جوایز مسابقه:

شرایط شرکت کنندگان:

  • تمام دانش آموزان دوره اول و دوم متوسطه مجاز به شرکت در این مسابقه می‌باشند.
  • دانش آموزان می‌توانند بصورت انفرادی و یا تیم دو نفره در مسابقات شرکت کنند.
  • تمام اعضای تیم می‌بایست از یک دوره تحصیلی باشند.

شرایط اختصاصی:

 

 1. در این مسابقه دانش­آموزان فقط مجاز به استفاده از زبان پایتون می­باشند.
 2. پروژه ارائه شده، می‌بایست حتماً یکی از مباحث موجود در کتابهای درسی باشد، با موضوعاتی مانند ریاضی و محاسبات و آمار و احتمالات، شبیه‌سازی آزمایش‌های علوم، مطالعات اجتماعی، تاریخی و جغرافیایی، فرهنگ و هنر و سبک زندگی و مباحث کاربردی هر درسی که بتوان برای آن یک نرم‌افزار طراحی نمود.
 3. دانش­آموزان می­توانند از تمامی ماژول­ها و توابع آماده پایتون به ‌شرط آشنایی با نحوه عملکرد آنها استفاده کنند.

مستندات مورد نیاز:

مستندات ذیل در یک فایل فشرده (ZIP) با کد ملی دانش آموز(سرگروه تیم)، ارسال گردد:

 1. منبع (source) برنامه‌ها و تمامی ‌منابع نرم‌افزاری مورداستفاده (در صورت استفاده از کتابخانه‌ای خاص، فایل موردنظر به همراه راهنمای نصب ارسال گردد.)
 2. . تهیه یک فیلم حداکثر 10 دقیقه­ای، با حجم حداکثر 30 مگابایت که شامل توضیحات کامل در مورد نحوة اجرای پروژه، نوشتن کدها و دلایل استفاده از توابع کتابخانه‌ای(در صورت استفاده از تابع کتابخانه‌ای) توسط خود دانش‌آموز/دانش‌آموزان.
 3. فایل گزارش‌ علمی از روند ایجاد پروژه به صورت فایل های Word و PDF
 4. در صورتی که اثر ارسالی به صورت بازی طراحی شده باشد، حتماً سناریوی آن به طور کامل ارسال گردد.

مراحل اجرایی (فرآیند داوری):

مرحله اول : در این مرحله تمامی آثار دانش آموزان شرکت کننده در جشنواره  بر اساس نمون برگ داوری شده و برگزیدگان به مرحله دوم انتقال خواهند یافت.

مرحله دوم : در این مرحله منتخبین مرحله اول به صورت حضوری به سوالات چالشی داوران پاسخ خواهند داد.

ضمیمه ها:

فرم ثبت نام در مسابقه:

ثبت نام به پایان رسید
اسکرول به بالا