tokhm
مسابقات نجات تخم مرغ
رده سنی مسابقه: دوره های دوره ابتدایی(از دوم ابتدایی تا ششم) و دوره اول و دوم متوسطه

مقدمه | اهداف:

قرن بیستم قرن تعالی بشر بود، در این قرن انسان به آرزوهای دیرین خود که می پنداشت دست نیافتنی اند، دست یافت از جمله این آرزوها پرواز، رفتن به فضا و پا گذاشتن به کرات دیگر بود، انسان برای رسیدن به این مرحله پله های ترقی را یکی پس از دیگری می پیمود و در این میان تنها مانع او روبرو شدن با دنیای جدید بود، برای مثال یکی از مهمترین چالش های آنها برای سفر به ماه یا فرستادن کاوشگرها به سطح دیگر کرات، مقابله با گرانش و فرود موفق بر سطح آنها بود. بدین ترتیب برای اولین بار مسابقات "نجات تخم مرغ" با نام اصلی "gravity Challenge" توسط انجمن مهندسان مکانیک آمریکا به صورت جهانی برگزار شد و طرفداران بسیاری را بدست آورد. هدف از برگزاری مسابقه نجات تخم مرغ ساخت سازه ها و اجسامی است که بتوانند انسان را در ارسال کاوشگرها به سیاره های دیگر یاری کند، چرا که کاوشگرها باید در درون سازه هایی قرار بگیرند که پس از برخورد با سیاره ها و اجرام آسمانی بتوانند ضمن کاستن از سرعت خود به سادگی و با حفظ دستگاههای درون خود با کمترین خسارت بر سطح سیاره مورد نظر نشسته و به کاوش و بررسی بپردازند و اطلاعات کسب شده را به زمین ارسال کنند. این مسابقه، در اصل برای بکارگیری خلاقیتهای مختلف می باشد.

شرایط عمومی:

 1. هر تیم به شرط ارائه آثار متفاوت، مجاز به شرکت در بیش از یک گرایش از مسابقات می باشد.
 2. شرکت کنندگانی که به صورت گروهی ثبت نام کرده اند، باید تمامي اعضاي تیم در كل فرآيند مسابقه شركت كرده و بر نحوه ي انجام كار و ارائه مطالب علمي مربوطه، تسلط كامل داشته باشند. لذا عدم رعايت اين موضوع، موجب كسر نمره براي تیم مي شود.
 3. از آنجا كه اشاعه و بهبود فعالیت های آزمايشگاهی در واحدهاي آموزشي و پژوهش سراهای دانش آموزی از اهداف مهم برگزاري اين مسابقات بوده و آثار گردآوری شده جهت استفاده دانش آموزان کشور مورد بهره برداری قرار می گیرد. لذا؛ رعایت پوشش و لباس دانش آموزان دختر و پسر شرکت کننده در جشنواره، ضروري مي باشد.
 4. شرکت در مسابقه به منزله موافقت و رضایت اعضای تیم نسبت به هرگونه بهره‌برداری دبیرخانه فستیوال رینو فست از آثار شرکت کنندگان و نشر آنها با ذکر نام تولید کنندگان آثار، می باشد.
 5. ثبت نام اولیه دانش‌آموزان به صورت رایگان انجام خواهد گرفت.

جوایز مسابقه:

شرایط شرکت کنندگان:

تمام دانش آموزان دوره های دوم ابتدایی و دوره اول  و دوم متوسطه می توانند بصورت فردی یا گروه  دو نفره  با ثبت نام در سایت مسابقات در این بخش شرکت کنند.

شرایط اختصاصی:

  1. شرکت کنندگان در این مسابقه، تخم مرغ را در سازه ای که ساخته اند قرار می دهند و آن را از ارتفاع 10 متری رها میکنند در نهایت تخم مرغ باید سالم به زمین برسد.
  2. هر فرد یا هر تیم، مجاز به ارائه یک اثر میباشد .
  3. تخم مرغ نباید توسط چسب به سازه متصل شود (چسب پیچی) و به راحتی از سازه خارج شود.
  4. استفاده از هر گونه وسیله موتوری برای فرود آمدن سازه بر روی زمین ممنوع می باشد.
  5. سازه نباید باعث تخریب محیط اطراف شود(مثل شیشه در عین حال نباید حاوی موادی باشد که محیط اطراف را آلوده کند.)مثل نفت-مواد شیمیایی و ...

مستندات مورد نیاز:

مراحل اجرایی (فرآیند داوری):

تخم مرغ ها 30 دقیقه  پیش از پرتاب به گروهها تحویل داده می شود. و با توجه به شرایط اختصاصی اثر ، توسط هیئت داوران بررسی میگردند

 

معیارهای امتیازبندی

معیارهای ما، وزن کمتر، زمان کمتر و دقت در پرتاب می باشد و با توجه به معیارهای مشخص شده، رتبه بندی می شوید.

 نحوه اعمال امتیاز:

1- وزن (۲۵ امتیاز)

وزن به عنوان یک معیار، باید در کمترین مقدار خودش در قیاس با رقبایتان باشد. کمترین وزن بیشترین امتیاز را می گیرد و سنگین ترین سازه صفر امتیاز خواهد گرفت و امتیاز سایرین با فرمول زیر محاسبه می شود:

2- زمان (۲۵ امتیاز)

به تیمی که سازه شان در کمترین زمان سقوط کند ۲۵ امتیاز و به بیشترین زمان سقوط صفر امتیاز تعلق می گیرد و امتیاز سایرین با فرمول زیر محاسبه می شود:

3- دقت (۲۵ امتیاز)

روی زمین هدفی جهت تعیین دقت برخورد نصب می شود که شما باید تمام تلاش خود را در راستای نزدیک بودن محل قرارگیری تخم مرغ بعد از فرود به مرکز آن هدف داشته باشید. نزدیکترین فاصله بیشترین نمره و دورترین فاصله صفر نمره و امتیاز سایرین با فرمول زیر محاسبه می شود:

 

 

 

نکته مهم: منظور از خروج تخم مرغ جدا شدن کامل تخم مرغ (بدون هیچ محافظ یا پوشش) از سازه اصلی می باشد.

امتیاز کل شما از رابطه ی زیر محاسبه می شود:

امتیاز کل = (امتیاز وزن + امتیاز زمان + امتیاز دقت) * ضریب ۱ * ضریب ۲

 

ضمیمه ها:

فرم ثبت نام در مسابقه:

ثبت نام به پایان رسید
اسکرول به بالا